Prozradíme, jak dlouho lze skladovat potraviny v mrazáku

Prozradíme, jak dlouho lze skladovat potraviny v mrazáku

Mrazák je nepostradatelný spotřebič v domácnosti, avšak i takové skladování potravin má svá pravidla. Jak dlouho je vhodné uchovávat v mrazáku maso, zeleninu nebo chléb, aby neztratily chuť a vzácné nutriční hodnoty? Nabízíme vám praktický přehled, který vám mražení zaručeně usnadní.

Mrazíme maso

V tomto případě je třeba rozlišovat nejen druh masa, ale také to, zda jde o porcované, případně  vařené nebo smažené kousky. Drůbež v celku můžete v mrazáku skladovat celý rok, její části zhruba o 3 měsíce kratší dobu. Zvěřinu, vařené, mleté nebo smažené maso spotřebujte nejpozději do 3 měsíců. Ryby a dary moře v závislosti na konkrétním druhu, vydrží v mrazáku zpravidla do 6 měsíců.

Mražení zeleniny a ovoce

Tuto možnost ocení zejména domácnosti se zahradou a nadbytkem úrody. Netřeba však zapomenout, že plody s vysokým obsahem vody, jako například hrozny, meloun, ředkvičky nebo okurky jsou na mrazení nevhodné. Do mrazáku samozřejmě dáváme pouze čerstvé produkty zbavené nepotřebných stonků, listů a hlavně nečistot. Takhle upravené plody nám v mrazáku vydrží klidně i celý rok. Mrazit také můžeme bylinky a to po dobu 12 měsíců, také houby a ořechy, které je vhodné skladovat tímhle způsobem maximálně 3 - 4 měsíce.

Zmrazený chléb a pečivo

Někteří je už ze zásady nemrazí, jiní zas na tuto možnost uchování pekařských výrobků do zásoby nedají dopustit. V principu nejde o nic složitého. Stačí když čerstvé, ne však ještě teplé, pečivo zabalíte do mrazicího sáčku a pevně uzavřete. Chléb takhle vydrží i čtvrt roku, rohlíky zpravidla o měsíc méně. Mrazit můžete také sušenky, které tímhle způsobem vydrží půl roku. Koláče nebo palačinky uchovávejte v mrazáku maximálně 3 měsíce.
Rada na závěr
Při mražení nezapomeňte jednotlivé balíčky označit datem a druhem potraviny, abyste ani po čase neztratily přehled ve vašich zásobách a mohli postupně spotřebovávat produkty od těch, které se zamrazili již dříve.
Více produktů z kategorie Mrazáky najdete v našem katalogu.