Jak vybrat nový nábytek a nesplést se?

Zásadní investice

Nový nábytek člověk nekupuje každý den. Ať už přemýšlíte o pohovce, jídelní sestavě, nové kuchyni nebo nově vybavené ložnici, jde pokaždé o dost značnou investici. Pokud chcete mít jistotu, že vám vybraný nábytek dlouho vydrží a za pár let se nerozklíží, měli byste vybírat ten nejkvalitnější. A navíc byste měli ještě řádně zvážit, než skutečně koupíte ten, který se vám v obchodě na první pohled zalíbil.

Velikost místnosti

Už saháte po peněžence a hodláte vybraný nábytek koupit, abyste si ho mohli odvézt nebo vám ho později prodejce přivezl? Než uděláte tento poslední krok, uvědomte si, jestli se nábytek do zvolené místnosti vejde. Pokud jste si pokoj předem nezměřili a neproměřili jste si ani prostor, kam nábytek plánujete umístit, mohli byste se pak hodně divit.

Pokud je místnost malá, mohla by kvůli příliš velkým kusům nábytku vypadat přeplněná. Pokud je místnost naopak hodně velká, tak mnoho malých kusů nábytku může zase vyvolávat dojem jakési neuspořádanosti a člověk má pak pocit, že se v nezaplněném prostoru skoro ztrácí. Takže kromě rozvahy nad velikostí místnosti a požadovanými rozměry pro nábytek zvažte i možnost využít různé software, které vám pomohou nábytek už předem lépe rozmístit.

Styl

Možná se vám v obchodě zalíbí nábytek, který sice vypadá skvostně, ale do interiéru se vám vůbec nebude hodit. Nic podobného tam totiž nemáte ani neplánujete mít. Je to skutečně dobrá volba? Nebude to působit jako „pěst na oko“?

Mnohem lepší je držet se jednotného stylu a designu, v němž se ponese veškeré vybavení dané místnosti. Vypadá to pak estetičtěji, uspořádaněji a zkrátka lépe.

Takže nemíchejte tradičním nábytek s moderním, minimalistický nábytek s tím pompézním připomínajícím rokoko a tak dále. Do industriálního interiéru se zase nehodí rustikální nábytek jako vystřižený z chalupy vašich prarodičů.

Materiál

Než nábytek koupíte, zajímejte se hlavně o jeho materiál a kvalitu zpracování. Možná že to, co považujete za dřevo, ve skutečnosti dřevem není. Možná že to, co je podle vás ocel, je jen nerez. A tak dále. Pokud chcete investovat do kvality, ujistěte se, že o kvalitu skutečně jde – a že materiály dlouho vydrží, rychle se neopotřebují a že nebudou potřebovat tak častou údržbu. Nehleďte tedy jen na cenu – ta je sice pro většinu z nás nejdůležitější, ale kvalita zkrátka nikdy nebude levná.

Pohodlnost

Kromě vzhledu a materiálu byste také měli zvážit, jestli bude nový nábytek pohodlný. Pohovku, postel, křeslo či židli je lepší kupovat osobně a vyzkoušet si je. Na e-shopu může být vše hezky nafocené, ale podle fotek nepoznáte, zda je to pohodlné. Přitom pohodlí je zcela rozhodujícím faktorem. Na čem se vám špatně leží nebo sedí, to rozhodně nekupujte. A nevěřte lživým slibům prodavačů, že časem se to zlepší.


Přečtěte si také Vintage nábytek se vrací do módy nebo Rokoko a nábytek, který zná celý svět.

Fotografie