Vintage nábytek se vrací do módy

Vintage není retro

Mnoho lidí si oba tyto pojmy plete, proto si je vysvětleme podrobněji. Pokud si pořídíte něco (třeba nábytek) s přízviskem retro, tak to znamená, že se jedná o úplně nový výrobek, který disponuje klidně i moderními technologiemi, ale je laděný do designu, který byl typický pro 60. až 80. léta 20. století.

Vintage nábytek je mu docela podobný, ale nesnaží se stylizovat do retro stylu. Jen se tváří staře. A někdy dokonce starý je, protože se prodávají kousky starší 20 let (což je pro nálepku vintage typické), které jsou opravené, vyčištěné, zrekonstruované. Ale jejich stáří je na nich jasně patrné a přímo z nich dýchá historie.

Vintage je věcí vkusu

Někdo chce mít moderní domov plný moderního nábytku. Jiní ale modernu příliš nevyznávají a třeba na chatě nebo na chalupě by raději měli takový nábytek, který tam stylové „sedne“. Na výběr mají tedy z různých stylů, ale vintage začíná vítězit.

Nemusíte přitom nakupovat drahé designové kousky, které prodávají různí návrháři a designéři. Ledacos zajímavého se dá koupit i přes bazar a na inzerát – a ačkoliv se takový starý nábytek zdá jeho původním majitelům leckdy zbytečný a vhodný leda do popelnice, jiní po něm s nadšením skočí a vylepší si jím svůj interiér, kde může znovu zazářit a ještě dobře posloužit.

Materiál vintage nábytku

U vintage nábytku platí, že je obvykle tvořen z kvalitních materiálů. Převažuje dřevo, obvykle dokonce masiv (žádná dřevotříska a další „napodobeniny“ dřeva). Dalším oblíbeným materiálem při výrobě tohoto typu nábytku je kov, nejčastěji železo. Oba tyto materiály se dají vhodně kombinovat a vznikají tak krásné, na pohled pevné a odolné kusy nábytku, který ale nepostrádá nic na kráse. A na chalupu nebo do stylově zařízených domovů se dokonale hodí.

Dalším oblíbeným materiálem vintage nábytku je sklo, v některých případech i plast. Designeři a výrobci se v tomto ohledu nebojí barev, takže čiré sklo rozhodně nepřevažuje a často je naopak různě zabarvené, což nábytku dodá požadovaný estetický prvek.

Inspirace minulostí

Pokud se vyrábí nábytek ve stylu vintage, návrháři většinou nezůstávají jen u typů produktů, které se vyráběly a prodávaly ve druhé polovině 20. století. Velmi často si pro inspiraci chodí mnohem dál do historie, do předchozích století a leckdy až do středověku, třeba až na sídla tehdejší šlechty.

V jejich rukou pak vznikají skutečně originální kousky, které jsou kvalitní, pevné, vydrží spoustu let a přitom na nás z nich dýchá ta pohoda a klid minulosti. Nečekejte žádné zběsilé moderní tvary, divoké barvy, podivné kombinace – vintage nábytek je zkrátka klasika, která nestárne a kterou spousta lidí stále miluje a upřednostňuje.

Chcete-li se více inspirovat, přečtěte si článek Rokoko a nábytek, který zná celý svět, případně se podívejte na Materiály používané pro moderní pohovky.

Fotografie