Rokoko a nábytek, který zná celý svět

Rokoko: styl, který dobyl svět

Rokoko je styl, který se v Evropě rozšířil v 18. století a který se vyznačoval lehkostí, elegancí a šperky. Tento styl byl považován za reakci na barokní styl, který byl příliš zdobný a nákladný. Rokoko se zaměřilo na zjednodušení a eleganci. Postupně se rozšířilo po celé Evropě.

V oblasti architektury se rokoko projevovalo použitím světlých pastelových barev a ozdobných prvků, jako jsou například štukové výzdoby nebo kamenné sochy. V módě se objevovaly lehké a volné šaty s ozdobnými prvky. Rokoko se významně odrazilo také v umění, kde se objevovaly lehké a vzdušné kresby a malby, zobrazující bohaté a významné osoby v krásných a nákladných šatech. Tento styl se stal velmi populárním zejména mezi šlechtou.

Teď se vraťme k nábytku. Čím byl jeho design charakteristický?

Charakteristika rokokového nábytku

Rokokový nábytek byl často považován za symbol luxusu a vznešenosti a i dnes je oblíbený mezi sběrateli historického nábytku. Vyznačuje se křivkami a zaoblenými tvary, které mu dodávají lehkost a zajímavý vzhled. Dále je známý svými úzkými nohami a vysokými opěradly, která na sobě nesla zpravidla výrazné zdobné prvky.

Rokokový nábytek je vysoce kvalitní a precizně zpracovaný a je považován za jeden z nejvýznamnějších uměleckých stylů historie. Jeho napodobeniny jsou oblíbeným prvkem v moderních interiérech.

Historické kusy, které se dochovaly

Z období rokoka se dochovaly některé konkrétní kusy nábytku, které jsou dodnes považovány za cenné a které se objevují n avýznamných aukcích nebo v muzeích. Vybrali jsme pro vás několik z nich.

  1. Pískovcový krb od Marie Antoinette - Tento pískovcový krb byl vyroben pro slavnou francouzskou panovnici Marie Antoinette a je považován za jeden z nejcennějších kusů nábytku z období rokoka. Krb je ozdoben sochami a štukovými výzdobami a je považován za skvost designu.
  2. Křeslo bergere od Louisa XV - Tento typ křesla byl velmi populární v období rokoka a jeho charakteristickým znakem je vysoký opěradlo a úzké nohy. Tohle konkrétní křeslo bylo vyrobeno pro francouzského krále Louisa XV.
  3. Sekretář od Jean-Françoise Oeben - Rokokový sekretář, který byl vyroben pro francouzského krále Ludvíka XV.

Zámek Schönbrunn

Nábytek je neodmyslitelně spjat s interiéry, pro které byl určen. Jednou z významných rokokových staveb, která se dochovala, je zámek Schönbrunn. Nachází se v Rakousku a jeho výstavba začala v roce 1695. Jeho rokokové interiéry jsou zdobené freskami a štukovými prvky a je považován za jednu z nejvýznamnějších rokokových staveb na světě. Jedná se o jednu z nejkrásnějších památek ve Vídni, která stojí za návštěvu. Stejně krásné jsou i zahrady, které zámek obklopují.

Přečtěte si i naše další články, třeba o tom, co přinesla známá německá škola Bauhaus nebo jaké jsou nejznámější designové výstavy světa.

Fotografie