Bauhaus: design, který nestárne

Kdo stál za vznikem Bauhausu?

Bauhaus byla německá škola umění, designu a architektury, která byla založena v roce 1919 a působila až do roku 1933. Během svého krátkého působení se stala jednou z nejvlivnějších a nejprogresivnějších škol své doby a její odkaz se dodnes projevuje v mnoha oblastech umění a designu.

Bauhaus byl založen Walterem Gropiem, který se snažil vytvořit nový typ školy, která by spojovala teorii a praxi a která by byla otevřena pro všechny bez ohledu na sociální nebo ekonomické zázemí. Škola se snažila odstranit rozdíly mezi uměním a průmyslem a vrátit umění zpět do běžného života.

Bauhaus se rychle stal centrem avantgardního myšlení a výuky a přitáhla řadu slavných osobností, jako byl například Ludwig Mies van der Rohe, Marcel Breuer nebo Wassily Kandinsky. Škola se zaměřovala na celou řadu oborů, včetně architektury, designu, malby, sochařství, fotografie a dalších.

Bauhaus a nacistický režim

Bauhaus se však setkal s řadou kontroverzí a byl vystaven tlaku ze strany nacistického režimu, který ho považoval za nežádoucí. V roce 1933 byla škola uzavřena a mnoho jejích pedagogů a studentů emigrovalo do zahraničí, kde pokračovali ve své práci. I přesto však Bauhaus zanechal nesmazatelnou stopu v dějinách umění a designu a jeho odkaz je dodnes ctěn a respektován.

Design, který obletěl svět

Některé návrhy studentů i vyučujících Bauhausu s estaly ikonickými a setkat se s nimi můžeme dodnes. Ať už v původním provedení nebo moderním pojetí, kdy jsou inspirací současným designérům. Které to jsou? Uveďme si příklad tří z nich.

  1. Wassily Chair - Tento návrh křesla od Marcel Breuera se stal jedním z nejslavnějších a nejvíce kopírovaných návrhů Bauhausu. Jeho konstrukce z ocelového trubkového rámu a plátna se stala ikonickou a dodnes se používá v mnoha různých designech.
  2. Barcelona Chair - Ludwig Mies van der Rohe navrhl tohle křesílko s koženým sedákem a ocelovým rámem pro Gaudího pavilon na Světové výstavě v Barceloně v roce 1929. Křeslo se stalo jedním z nejznámějších návrhů Bauhausu a dodnes je považováno za designovou ikonu.
  3. Wassily Table - Marcel Breuer navrhl tuto konferenční stolek s ocelovým trubkovým rámem a skleněným topem pro Gropiovu kancelář v Bauhausu. Stůl se stal jedním z nejikoničtějších návrhů Bauhausu a dodnes je používán v mnoha různých obměnách.
  4. LC4 Chaise Longue - další křeslo s ocelovým rámem a koženým sedákem bylo navrženo Le Corbusierem, jeho asistentkou Charlotte Perriand a Jeannerem Prouvem. I tohle křeslo se stalo jedním z nejvýznamnějších návrhů Bauhausu.

Jak si Bauhaus pamatuje dnešní doba?

Především jako přelomový směr a důkaz, že prakticky vše je možné. Bauhaus je dodnes inspirací řadě současných studentů výtvarných škol a začínajícím designérům, kteří vidí, že jejich tvorba nemá prakticky žádné hranice. I jejich výrobky se mohou stát ikonickými.

Přečtěte si také, jaké materiály používáme v současné době pro potahy pohovek nebo jaký měl přínos Vasilij Kandiskij pro Bauhaus.

Fotografie