Ingvar Kamprad – otec IKEA

Nejbohatší Evropan

Švéd Ingvar Kamprad se dožil hezkých 91 let a zemřel roku 2018. Za svůj život toho stihl mnoho. A i když jeho jméno možná neznáte, tak jeho firmu zcela jistě. Bylo mu pouhých 17 let, když ve svém domovském Švédsku založil maloobchodní řetězec, který nazval IKEA. Nebyl to přitom jeho první podnikatelský úspěch – už jako chlapec měl podnikatelského ducha a snažil se vydělat na všem možném. Například prodával zápalky, semena nebo vánoční ozdoby. Ve zralejším chlapeckém věku se pak rozhodl k pořádnému podnikání – za peníze, které dostal od svých rodičů za úspěchy při studiu, založil IKEA. A vypracoval se natolik, že byl v roce 2009 vyhlášen časopisem Forbes za nejbohatšího Evropana (a stal se pátým nejbohatším mužem světa).

Název IKEA

Taky už jste si někdy říkali, proč se IKEA jmenuje zrovna IKEA? A proč je její název složen jen z velkých tiskacích písmen? Odpověď je prostá – je to zkratka. Jedná se o počáteční písmena slov Ingvar, Kamprad, Elmtaryd a Agunnaryd. První dvě písmena jsou tedy iniciálami zakladatele, třetí písmeno pochází z názvu jeho rodiště a Agunnaryd byla vesnicí, poblíž níž žil.

Růst společnosti

Společnost IKEA se velmi brzy začala rozrůstat a Ingvar Kamprad na tom tvrdě a bez ustání pracoval. Rostl počet zaměstnanců, rozšiřovala se nabídka, vznikaly nové prodejny. Brzy nešlo jen o švédskou prodejnu, ale Ingvar Kamprad zakládal prodejny i v dalších státech Evropy. Pak se rozrosly i do Ameriky, Asii a Austrálie.

V počátcích přitom nešlo o výrobní a prodejní nábytkářský kolos. Hlavní sortiment tvořily drobné dekorace a předměty do domácnosti – rámečky, pera, peněženky, hodinky, šperky a tak dále. Zásadní bylo, že šlo o levné zboží, které se dobře prodávalo a lidé o něj měli zájem. Až posléze se sortiment rozrostl o nábytek – a i ten byl oproti konkurenci výrazně levnější, takže se dobře prodával.

Divoký život

Ingvar Kamprad se brzy stal velmi úspěšným švédským podnikatelem. Jeho život ale nebyl jako z katalogu IKEA. Ví se, že po jeden čas se potýkal s alkoholem a stal se z něj přímo alkoholik. Nakonec nad tímto démonem ale (údajně) zvítězil.

Stejně tak se hodně řeší jeho život během druhé světové války. Až posléze se na světlo světa dostaly dokumenty, které ukazují na spolupráci Ingvara Kamprada s nacistickým Německem. Podle všeho se v roce 1942 stal členem nacistické skupiny Pera Engdahla (který byl jeho přítelem, a to i po konci války). Následně se za to Ingvar Kamprad veřejně omluvil, a to i svým zaměstnancům, z nichž někteří byli Židé.

TOP 10 nejznámějších designérů nábytku všech dob

  1. Charles a Ray Eames - toto manželské duo z USA je známé pro svou ikonickou moderní nábytkovou tvorbu. Jejich experimentální přístup a inovativní materiály přinesly nábytku novou dimenzi, zvláště s jejich slavnými židlemi Eames Lounge Chair.
  2. Le Corbusier - architekt, designér a malíř, Le Corbusier, byl průkopníkem moderního designu. Jeho návrhy nábytku, včetně pohodlných křesel a minimalistických stolů, odrážejí jeho vizionářský pohled na architekturu a design.
  3. Eero Saarinen - finský designér, známý především svým ikonickým tulipánovým stolem a židlí, přinesl do nábytkového designu elegantní a organické formy.
  4. Philippe Starck - moderní francouzský designér, který se proslavil svými nekonvenčními a provokativními kousky nábytku. Jeho práce zahrnuje ikonické křeslo Louis Ghost a futuristické osvětlovací designy.
  5. Arne Jacobsen - dánský architekt a designér, Jacobsen, je znám svým minimalistickým přístupem. Jeho návrhy, zejména židle Egg a Swan, jsou považovány za klasiku moderního designu.
  6. George Nelson - americký architekt a designér, který se stal ředitelem designu pro Herman Miller. Jeho návrhy, jako jsou Marshmallow sofa nebo Ball Clock, dodnes ovlivňují moderní interiérový design.
  7. Alvar Aalto - finský designér a architekt, Aalto, byl klíčovou postavou v moderním skandinávském designu. Jeho nábytkové kusy, zejména jeho skládací židle a stoly, zdůrazňují přírodní materiály a jednoduché linie.
  8. Charlotte Perriand - francouzská designérka, která spolupracovala s Le Corbusierem a Jeanneretem. Její nábytkové kousky, jako například odlehčené židle, reflektují modernismus a funkcionalismus.
  9. Mies van der Rohe - německý architekt a designér, který ovlivnil moderní minimalistický design. Jeho návrhy nábytku, zejména křeslo Barcelona, jsou synonymem elegance a jednoduchosti.
  10. Verner Panton - dánský designér, který se proslavil svými futuristickými a experimentálními návrhy. Jeho plastový, organický nábytek, jako například Panton Chair, představoval průlom v 60. letech.

Přečtěte si také Materiály vhodné na teresu a pod pergolu nebo Designový nábytek z odpadu.

Fotografie