Designový nábytek z odpadu

Recyklace na prvním místě

V posledních letech se čím dál více skloňují pojmy jako recyklace, udržitelnost, ekologie, šetrnost k přírodě... A nejde jen o to, jak žijeme a jak se snažíme šetřit planetu. Nebo co pro větší ekologičnost dělají velké (průmyslové) podniky. Těchto hesel se začali chytat i mnozí návrháři, designéři a výrobci všech možných produktů. A když to jde, tvoří tak, aby jejich práce nezatěžovala ekosystém a jejich výrobky vznikaly především z toho, což už bylo na vyhození. Třeba z odpadu. A že to jde, se potvrdilo i nedávno.

Reborn Design

Soutěž Reborn Design se v Česku stala prestižní záležitostí a každoročně se jí účastní přední (ale i začínající) designéři, návrháři, studenti z univerzit, architekti a další. Přihlašují svá díla a návrhy a snaží se ukázat, že tvořit jde i jinak – více udržitelně, ale přitom neméně zajímavě a inovativně. I v letošním roce se sešla celá plejáda velmi zajímavých návrhů, z nichž vyšli čtyři vítězové ve čtyřech kategoriích.

Recyklovaný PET

Jednou z kategorií, v níž se účastníci soutěže snaží ukázat přednosti recyklování a udržitelnosti, je ta s názvem Recyklovaný PET. Jak už z názvu kategorie plyne, lidé se snaží z použitých PET lahví a dalších plastů vytvořit něco nového, neotřelého, ale především znovu použitelného. Letos zvítězil festivalový stolek vytvořený z různě barevných reklamní fólií. Na tento stoleček se vejde osm skleniček nebo kelímků a má dokonce i nožičky, aby se dal pohodlně postavit na zem. A možná jste se s tímto vynálezem na některém letním festivalu setkali, protože pár jich pro ně rovnou i vzniklo.

Další nápady

Co dalšího se z plastových materiálů dá vyrobit, aby to dál sloužilo? V soutěži se dobře umístil i sedací vak  nebo systém výpletů udělaný taktéž z reklamních fólií.

Ale nejde zdaleka jen o recyklovatelný nábytek. Kategorie Mix odpadních plastů z 3D tisku klade před účastníky nepoznané výzvy, protože ze zbytků z tisku od 3D tiskáren se dá vyrobit skutečně cokoliv. V soutěži získal ocenění takto vytvořený ping-pongový set, umístil se i koupelnový set a rozhodně zaujal také nápad na deskovou hru.

Jak ukázali účastníci z kategorie Recyklovaný stavební materiál, tak plastové materiály se dají využít i ve stavebnictví. Příkladem může být využití zbytkové sádry z odpadního sádrokartonu, z níž se dají tvořit poměrně zajímavě vypadající desky použitelné na stavbě. Ze stejného materiálu účastníci vyráběli i různé typy akustických příček, u nichž kromě zbytků sádrokartonu využívali ještě materiál s podhoubím.

Přečtěte si také Materiály vhodné na teresu a pod pergolu nebo Výběr nábytku pro těžší jedince

Fotografie