Výběr nábytku pro těžší jedince

Zohledněte svou váhu

Obezita a nadváha trápí čím dál větší množství lidí. Podle odborníků se stává doslova civilizační nemocí. A ne každý obézní člověk je ochoten se svou postavou něco začít dělat – neboli leckomu se nechce hubnout. A když už dotyčného zdravotní problémy donutí, aby shodil, obvykle svou váhu nesníží na normální, ale na slabší nadváhu. Zkrátka, pořád váží víc, než by měl.

A pokud s nadměrnou váhou usedáte na běžný, levný nábytek, riskujete, že jednou nevydrží. Právě proto je takový nábytek levný – protože se vyrábí z méně kvalitních materiálů, jde o sériovou výrobu a je dělán jen na určitou váhu (při vyšším zatížení už výrobce za nic neruší). Takže se zkrátka smiřte se svou váhou a vybírejte si takový nábytek, u něhož se nebudete muset neustále děsit, že za chvíli budete s praštěním a lámáním sedět na zemi.

Masiv a ocel

Vybíráte-li nový nábytek, soustřeďte se především na dva materiály – na masivní dřevo a na nerezovou ocel. Dřevotříska pro vás nebude to pravé ořechové, protože nemá obvykle takovou nosnost. A i pokud má, nevydrží vám tak dlouho. Zato pravé, masivní dřevo, by mělo vydržet. Ať už jde o židle, lavice, postele – masiv je sázkou na jistotu.

Podobné je to i s nerezovou ocelí. Nábytek z oceli nebo aspoň s použitím oceli vypadá zajímavě, je odolný, trvanlivý a je hodně pevný. Je ovšem třeba vybírat takový, který má ocelovou konstrukci dostatečně pevnou a masivní. Za což si sice připlatíte, ale výsledek bude jasný – kvalita, pevnost a odolnost.

Kvalitní pohovka

A co když sháníte novou pohovku? Výběr je dnes téměř nekonečný a můžete si vybírat podle velikosti, barvy, materiálů, ceny. Máte-li ovšem nadváhu nebo jste obézní (a je vás takových v rodině více), měli byste opět při výběru zohlednit především nosnost. Dále se navíc soustřeďte i na pohodlnost pohovky. Ta je samozřejmě důležitá vždy, ale při vyšší váze je pro vás ještě podstatnější, aby se vám dobře sedělo, protože zkrátka pohovku zatěžujete více a pak cítíte každou pružinu i nevhodně umístěné spojovací prkénko.

Venkovní nábytek

Hledáte-li nábytek na terasu, pod pergolu nebo zkrátka na zahradu, opět myslete především na nosnost, stabilitu a dostatečně pevný materiál. Dále si uvědomte, že z lehátka se vám s vaší váhou bude hůře vstávat – a pokud na něm trváte, mělo by taktéž být velmi pevné. S ohledem na materiály opět hledejte spíš mezi masivem než u ratanových výrobků. A nakonec myslete i na větší stůl – protože nejste nejmenší a potřebujete i u stolu sedět pohodlně a tak, aby se k němu vešli i další jedinci.

Přečtěte si také Materiály vhodné na teresu a pod pergolu nebo Jak vybrat nový nábytek a nesplést se?

Fotografie