Materiály vhodné na terasu a pod pergolu

Přírodní dřevo

Řada lidí upřednostňuje dřevo. Jenže je jiné, když máte dřevěný nábytek a dřevěné prvky v interiéru, a jiné, když je máte venku, kde musejí odolávat slunečnímu záření, větru, dešti či mrazu. Pod pergolu či na terasu se dřevo určitě hodí – ať už půjde o dřevěnou podlahu, obložení stěn nebo nábytek.

Ale je třeba vědět, že o takové dřevo musíte průběžně pečovat. I pokud si koupíte již hotový nábytek, budete ho muset jednou za čas natřít, napustit a vhodně ošetřit, aby byl stále krásný. Pokud ze dřeva budete něco tvořit sami, nezapomeňte nejprve na impregnaci, pak na vhodný nátěr (doporučuje se spíš lazura než lak) a správné upevnění.

Kov

Nemusíte mít vše jen dřevěné. Pokud dřevo na vhodných místech „rozbijete“ kovovými prvky, bude výsledek mnohem zajímavější a estetičtější. Kombinace dřeva a kovu je velmi častá a nábytek z těchto materiálů běžně seženete – jak ten venkovní, tak i ten do interiéru. Nic vám ale nebrání zaměřit se především na kov, a to ať už půjde o jakékoliv kovy. Na ven je ideální nerezová ocel, která (jak její název napovídá) nerezne – což se vám v exteriéru bude dost hodit. Můžete tak mít kovový nábytek, dekorace, ozdobné mříže či plůtky, svítidla a tak dále.

Beton

Třetím typickým materiálem, který se používá na terasy a pod pergoly, je beton. A nejde zdaleka jen o to, že si vybetonujete podlahu. Beton je velmi tvárným a zajímavým materiálem, takže z něho můžete mít třeba i postavenou část venkovního zázemí (dělají se například i betonové kuchyně), různé sloupky, schůdky, lavice. Fantazii se meze nekladou. A co víc, z betonu se dají vyrábět i sochy, které mohou venkovní posezení zajímavě doladit.

Textilie

Čtvrtým nejčastějším materiálem, který se venku používá, jsou různé typy textilií. Zde je výběr skutečně velmi široký a závisí nejen na stavu vaší peněženky, ale především na stylu vaší domácnosti, vaší fantazii a vašich touhách po dokonalém vyladění exteriérů. Někdo si vystačí s podsedáky a polštáři na židle a lavice, aby posezení bylo měkčí. Leckdo zvolí i textilní ubrus na stůl, který mu hned dodá jiný šmrnc.

Ale ničím výjimečným nejsou ani venkovní koberce, které se prodávají v mnoha velikostech i designech. Zajímavou možností jsou také závěsy a záclony, které pergole či terase dodají romantický vzhled. Pokud máte rádi ruční práce a vyšíváte, háčkujete nebo pletete, tak i vaše výtvory se mohou stát zajímavou dekorací umístitelnou ven (ideálně ovšem do sucha a závětří).

Přečtěte si také Materiály používané pro moderní pohovky nebo Jak vybrat nový nábytek a nesplést se?

Fotografie