Léto je tady! Už máte nový zahradní nábytek?

Kvalita je důležitá

Nechápete, jak může mít někdo zahradní nábytek už 20 let a pořád mu nejen dobře slouží, ale i dobře vypadá? Evidentně se jedná o velmi kvalitní kousky, které odolají zubu času. A majitel se o ně také náležitě stará.

Pokud zahradní nábytek vystavíte větru, dešti, na zimu ho neuklízíte, necháte na něj pálit slunce a nikdy ho nepřebrousíte, nenatřete, případně neutáhnete spoje, dlouho vám nevydrží. Kvalitní nábytek z masivu, případně v kombinaci s ocelí, ale má naději, že vám vydrží dlouhá léta. Určitou základní údržbu bude sice vyžadovat, ale vyšší investice do kvalitního nábytku se vám rozhodně brzy vrátí.

Ratan a umělý ratan

V posledních letech je populární také ratanový nábytek. Vypadá už na pohled zajímavě a jeho propletená struktura řadu lidí fascinuje. Pod pergolou nebo na balkóně vypadá hodně dobře a navíc se na něm pohodlně sedí. Ale ratan nepatří k nejlevnějším materiálům.

Pokud nemáte dost peněz na celou sadu ratanového nábytku, vyrábí se i zahradní nábytek z umělého ratanu. Na první pohled nepoznáte rozdíl a navíc je tu větší variabilita výrobků. Při pohledu zblízka a doteku samozřejmě poznáte, že jde o napodobeninu. Ale leckdo ji uvítá, protože nepotřebuje takovou péči a údržbu, je levnější, nábytek je pohodlný a při správné péči vám také dlouho vydrží.

Nezapomeňte na polštáře

Sedět na kvalitním, novém zahradním nábytku vám nejspíš bude dělat radost. Ale možná to nebude až tak pohodlné, jak se vám při nákupu zdálo. Proto byste si rovnou k celému setu měli pořídit náležité polštáře, které budou na nábytek přesně pasovat a vaše letní posezení vám výrazně zpříjemní. Podušky, polštáře a potahy se vyrábějí v mnoha barevných i tvarových variantách a vybere si z nich tedy každý. Jejich jedinou nevýhodou je, že při zašpinění je potřeba vyčistit nebo vyprat je, musíte je chránit před deštěm a je tedy potřeba mít poblíž venkovního sezení vhodný prostor, kam polštáře budete moci (ideálně každý večer) ukládat.

Letní povalování

V základní sestavě letního nábytku bývá stůl, židle, případně lavice. Někdy i venkovní pohovka. Ale my se v létě rádi povalujeme a užíváme si nicnedělání. Což se na židli dělá špatně. Proto stojí za to pořídit si ještě různá polohovací nebo závěsná křesílka, lehátka, houpací lavice, podušky, houpací sítě a tak dále. Možností je nespočet a vyplatí se investovat i do takového kousku nábytku – uvidíte totiž, že bude po celé léto patřit k nejpoužívanějším.

Přečtěte si také Nejznámější designové výstavy z celého světa nebo Materiály používané pro moderní jídelní sestavy

Fotografie