Materiály používané pro moderní jídelní sestavy

Jídelní souprava je základ

Umíte si představit domácnost bez jídelní sestavy? Tedy bez jídelního stolu a židlí? V západním světě jen těžko. I když jste si možná vypěstovali nezdravý zvyk jíst u konferenčního stolku nebo si drobíte do klávesnice počítače, tak nejpřirozenější a nejpohodlnější je zkrátka jíst u klasického stolu a sedět při tom na kvalitní, pohodlné židli. Navíc se při tom utužují rodinné vztahy, můžete na večeři pozvat příbuzné, připravit společenskou příležitost. A jídelní sestava při ní zkrátka nemůže chybět.

Výběr materiálů

Jsme zvyklí, že jídelní sestavy jsou obvykle dřevěné. Ale nemusí to být pravidlem. Zejména proto, že masivní dřevo patří k velmi drahým materiálům. Takže leckdy se používá kombinace dřeva a kovu, což nejen vypadá zajímavě, ale je to také zárukou vyšší kvality. Neobvyklé není ale ani použití různých náhražek, například dřevotřísky. Používá se ovšem i plast, umělý ratan nebo pravý ratan. U židlí není ničím neobvyklým ani čalounění, potažení sedáků kůží či koženkou a tak dále.

Dřevěné jídelní sestavy

Dřevo je pro jídelní sestavy oblíbeným materiálem pro svou přírodní krásu a velkou trvanlivost i odolnost. Často se používá třeba dubové dřevo, které působí robustně, je tvrdé a velmi odolné, ale přitom má teplou, příjemnou barvu. V poslední době se v nábytkářství využívají i tropické dřeviny, z nichž nejčastější je rozhodně teakové dřevo – to je tvrdé, má zlatavou barvu, je odolné, odolává vlhkosti a hodí se tak nejen na jídelní sestavu domů, ale i ven.

Kovové jídelní sestavy

Kovové jídelní soupravy (obvykle v kombinaci se dřevem) jsou častou volbou pro moderní jídelny. Takové sety jsou vysoce odolné, snadno se čistí a vyrábějí se v různých barevných variantách. Často se používá nerezová ocel, protože zkrátka nerezne. A přitom vypadá velmi esteticky a zajímavě, snadno se udržuje a obvykle stačí jen nábytek otřít. Dalším oblíbeným kovem je hliník, který je lehký, trvanlivý a také nerezne.

Plastové jídelní sestavy

Zejména co se týká venkovního posezení, jsou plastové jídelní soupravy těmi nejžádanějšími. Ale leckdo neváhá umístit je i do interiéru. Jejich předností je nízká cena i hmotnost a docela slušná odolnost. Vyrábějí se různých barvách, tvarech a designech, snadno se čistí a udržují. A obvykle jsou stohovatelné, takže je můžete v případě potřeby kdykoliv vzít a odnést, odklidit stranou, uklidit na zimu do kůlny a tak dále.

Skleněné jídelní sestavy

Trochu netypické, ale velmi působivé jsou skleněné jídelní soupravy, které v sobě mají nádech elegance. Vyrábějí se v různých stylech a často se kombinují s kovem a dřevem. Jejich předností je snadná údržba. Nevýhodou je mnohem větší křehkost než u jiných materiálů a zvýšená hrozba poškrábání. Proto se často používá speciální, tvrzené sklo.

Přečtěte si také Jak vybrat nový nábytek a nesplést se? nebo Materiály používané pro moderní pohovky.

Fotografie