Renovace dodá nábytku nový šmrnc

Jak můžete sami renovovat nábytek?

Nábytek nemusí renovovat jen profesionál. Můžete na to jít i svépomocí a několika jednoduchými metodami vdechnout starému nábytku nový život. Většina těchto postupů je přitom snadných, levných a dostanete šanci mít nábytek přesně takový, jak si ho představujete.

Obvyklé je přetření nábytku novou vrstvou laku nebo jiné vhodné barvy. Leckdy postačí jediná vrstva a výsledek je dechberoucí. Přitom stačí jen kvalitní a správně velký štětec a barva podle vašeho vkusu.

Drobné proměny

Nevěřili byste, jak se promění vzhled nábytku, pokud mu dáte nové úchyty. Třeba na komodách to působí jako obrovská změna a přitom jde o pouhý detail. Úchytů se prodává nespočet a stačí si jen vybrat ty nejhezčí.

Stejně dokáže vizuálně zapůsobit i polepení nábytku nálepkami. Někdy stačí jen vhodné kusové nálepky a už je jasné, jaký je váš osobní styl a náhled na svět. Nebo zkuste samolepící tapetu, která na dřevěném nábytku skvěle drží a úplně ho promění.

Opravy nábytku

Někdy nestačí jen doladění stylu, ale je potřeba starý nábytek opravit. Nejlepší je svěřit tuto práci profesionálovi, ale menší nedostatky zvládnete možná opravit i vy sami. Například se často používají speciální dřevěné vložky, které seženete v různých tvarech a velikostech. Pak je stačí jen přilepit a oprava je hotova. A někdy dokonce stačí jen trhliny zalepit vhodným lepidlem na dřevo.

Někdy je ovšem nutný větší zásah a spíš přestavba než oprava drobností. Ani to ale není neřešitelné. Kupte si vhodné díly, které je potřeba vyměnit (například truhlář vám je může vyrobit na míru) a pak měňte kus za kus. Obvykle vám k tomu pak stačí už jen správné lepidlo, dřevěné kolíčky, případně nosníky.

Co už sami nezvládnete?

Většinu typů dřevěného nábytku si s trochou zručnosti zvládnete opravit a zrenovovat sami. Ale pak existuje nábytek, který potřebuje péči a zkušenosti odborníka. Například výměna čalounění už může být nad vaše síly. Stejně tak oprava masivního nábytku nebývá až taková legrace.

Pokud to zkusíte a pokazíte, můžete nadělat více škody než užitku a vaše další poškození nábytku už může být nevratné.

Nový nebo renovovaný?

Kupovat nový nábytek je vždycky zážitek a většinu lidí to baví. Nicméně, je to obvykle finančně náročné, zvlášť pokud stojíte o kvalitní nábytek, který vám dlouho vydrží. Spousta lidí přitom mění stávající nábytek za nový, i když to není potřeba – dělají to spíš z rozmaru. Ale toto nákupní chování je považováno za škodlivé a je prokazatelné, že má velmi negativní vliv na životní prostředí. Proč?

Pro výrobu nového nábytku se obvykle používá dřevo, kovy a jiné materiály, které se musí nejprve vytěžit z přírody. Dopady těžby (zejména kácení lesů) na životní prostředí jsou prokazatelně negativní, dochází k erozi půdy, změnám vodních toků a také se ničí takzvané „zelené plíce světa“. I samotná výroba nábytku je často neekologická a zatěžuje ekosystém víc než tušíme. O dopravě nábytku z druhého konce světa do různých obchodů nemluvě.

Přečtěte si také text Materiály používané pro moderní pohovky nebo poznejte Nejznámější designové výstavy z celého světa.

Fotografie