Kvalitní psací stůl: pohodlně a stylově i během práce!

Kvalitní psací stůl: pohodlně a stylově i během práce!

Chystáte se koupit psací stůl, ať už do firmy, domácí pracovny nebo pro své dítě a rádi byste vybrali skutečně praktický a zároveň stylový výrobek, který dokonale zapadne do interiéru? Které základní parametry by měl splňovat kvalitní psací stůl? A v jakých cenových hladinách jsou vlastně dostupné psací stoly na současném trhu?

Proč potřebujeme kvalitní psací stůl?

Investovat do kvalitního psacího stolu se určitě vyplatí. Dostatečný prostor k psaní, pro práci s počítačem, jako i pro přehledné uložení potřebných dokumentů se vám bude zajisté výborně hodit i v případě, že nepracuje přímo z domu. Neméně důležité je i zřízení pracovního koutku pro vaše dítě tak, aby si mohlo nerušeně psát domácí úkoly, hrát si nebo kreslit.
Podle čeho bychom si tedy měli vybírat pracovní stůl tak, aby plně vyhovoval praktickým i estetickým kritériím. A proč bychom vlastně na takový účel nemohli využít například běžný jídelní  nebo konferenční stolek?
V první řadě je třeba si uvědomit, že koupí psacího stolu zároveň vytváříme i speciální pracovní prostor. Ten by nám měl poskytovat nejen dostatek soukromí a odkládacích možností, ale zejména adekvátně příjemné místo, kde se lze pohodlně a nerušeně soustředit.

Jaká kritéria by měl psací stůl splňovat?

Ať už hledáte vybavení do firemní kanceláře, domácí pracovny nebo dětského pokoje, pamatovat byste měli na to, že každý kvalitní psací stůl by měl splňovat několik základních kritérií:
  1. pracovní deska umístěna v odpovídající výšce - lokty s pracovní plochou by měly svírat zhruba pravý úhel. Při nízko nastavené ploše byste se museli hrbit, příliš vysoko nastavená pracovní deska by si zas vyžadovala vyšší a nepohodlný sklon rukou. Při výběru psacího stolu pro dítě je proto ideální výškově nastavitelný model, který může růst zároveň s vaší ratolestí.
  2. dostatečně prostorná pracovní plocha - neméně důležité kritérium, při zvažování kterého byste měli pamatovat nejen na rozměry počítače, ale i dostatečně velkou plochu na psaní, nebo na případné uložení dalšího kancelářského vybavení jako například tiskárny, psacích potřeb nebo šanonu s dokumenty.
  3. praktické úložné prostory - rozhodně se vyplatí investovat do psacího stolu, který vám kromě pracovní desky poskytne i dostatek zásuvek a polic na všechny potřebné písemnosti, jakož i další kancelářské vybavení. Mimořádně praktická je například vysouvací plocha na klávesnici umístěna pod pracovní deskou
  4. pevnost a stabilita - čím častěji plánujete váš psací stůl využívat, tím důsledněji byste měli vybírat i materiál ze kterého je vyroben. Neméně důležitá je i povrchová úprava výrobku. Zejména v případě kanceláře fungující prakticky na každodenní bázi se vyplatí stůl s odolnou pracovní deskou a robustnější nosnou konstrukcí, ať už z masivního dřeva nebo kovu, které zajistí adekvátní pevnost i odolnost vůči opotřebení i při častém používání.
  5. stylová jednotnost - i když jde především o pracovní prostor, který by měl splňovat zejména praktické kritéria zapomínat bychom neměli ani na to, že i tento kus nábytku by měl ladit se zařízením interiéru. Ideálním řešením je proto vsadit na stejnou značku a výrobce jako u ostatních kusech nábytku. Jelikož však takový sortiment není vždy dostupný, měli bychom se rozhodnout pro psací stůl alespoň ze stejného materiálu, v příbuzné barevnosti nebo tvarovým řešením, jako je zbývající zařízení místnosti.
Naše rada:
Na detailech záleží, proto nezapomeňte váš psací stůl zútulnit a osvěžit například stylovou stolovou lampou, designovým stojanem na psací potřeby či jiným vhodným doplňkem, který bude ladit s ostatním zařízením interiéru.

Vyberte si psací stůl podle ceny

Na aktuálním trhu najdete poměrně široký výběr kvalitních psacích stolů, jejichž cena se řádově pohybuje od pár stovek korun až po luxusnější výrobky, s nápaditým designem, sofistikovaným konstrukčním řešením, kvalitním materiálem a přirozeně i s tím související vyšší cenou.
  • nejlevnější psací stoly - od 600 do 2500 Kč: cenově nejpřístupnější modely vyrobené většinou z lakovaného lamina, s nižší nosností, pevností i odolností materiálu. Vhodné jako dočasné řešení do studentských pokojů, případně jako základní kancelářské vybavení pro začínající podnikatele s omezeným příjmem.
  • středně drahé psací stoly - od 2500 do 7 500 Kč: cenově přijatelné modely s vyšší tloušťkou, kvalitou provedení a delší životností materiálu, přičemž kromě laminátu najdeme v této kategorii také modely v kombinaci dřevovláknitých desek s masivem, ale také psací stoly z dostupnějších druhů přírodního dřeva, jako například borovice.        
  • dražší psací stoly - od 7 500 do 20 000 Kč: cenově náročnější výrobky, které kromě zajímavého konstrukčního řešení a množství praktických úložných prostorů nabízejí i designově zajímavé provedení, které mohou být nejen ozdobou každé kanceláře, ale i jakéhokoli interiéru. V této cenové hladině najdeme také psací stoly z kvalitního lamina a přírodního masivu, jako například buku nebo sosny.
  • luxusní psací stoly - od 20 000 Kč: špičkové produkty pro náročné zákazníky, kteří se spokojí pouze s tou nejvyšší kvalitou a neváhají za ni připlatit. Psací stoly v této kategorii jsou vyrobeny z vysoce kvalitních materiálů přičemž kromě přírodního masivu se objevuje i oblíbená kombinace s kovovou konstrukcí. Kromě klasických typů jsou dostupné i různé variabilní řešení s praktickou možností nastavitelné výšky a sklonu pracovní desky.

Nejčastější dotazy (FAQ) ohledně Stoly a stolky

Jaký psací stůl je nejvhodnější pro dítě?
Při koupi psacího stolu pro dítě se vám vyplatí investovat do variabilního modelu s nastavitelnou výškou, případně i sklonem pracovní desky, které můžete průběžně měnit podle potřeby a věku dítěte.
Pro jaký stůl se rozhodnout v případě prostorově omezených možností místnosti?
Do menších místností je ideální rohový psací stůl, který zabere podstatně méně místa a zároveň je i praktickým a stylovým řešením interiéru.
Který psací stůl je nejvhodnější pro práci s počítačem?
V takovém případě si určitě vyberte kvalitní psací stůl s praktickou výsuvnou deskou na klávesnici a vyvýšeným podstavcem na monitor, které vám zajistí maximální pracovní komfort.
Více produktů z kategorie Kancelář najdete v našem katalogu.