Ingvar Kamprad – otec IKEA

Nejbohatší Evropan

Švéd Ingvar Kamprad se dožil hezkých 91 let a zemřel roku 2018. Za svůj život toho stihl mnoho. A i když jeho jméno možná neznáte, tak jeho firmu zcela jistě. Bylo mu pouhých 17 let, když ve svém domovském Švédsku založil maloobchodní řetězec, který nazval IKEA. Nebyl to přitom jeho první podnikatelský úspěch – už jako chlapec měl podnikatelského ducha a snažil se vydělat na všem možném. Například prodával zápalky, semena nebo vánoční ozdoby. Ve zralejším chlapeckém věku se pak rozhodl k pořádnému podnikání – za peníze, které dostal od svých rodičů za úspěchy při studiu, založil IKEA. A vypracoval se natolik, že byl v roce 2009 vyhlášen časopisem Forbes za nejbohatšího Evropana (a stal se pátým nejbohatším mužem světa).

Název IKEA

Taky už jste si někdy říkali, proč se IKEA jmenuje zrovna IKEA? A proč je její název složen jen z velkých tiskacích písmen? Odpověď je prostá – je to zkratka. Jedná se o počáteční písmena slov Ingvar, Kamprad, Elmtaryd a Agunnaryd. První dvě písmena jsou tedy iniciálami zakladatele, třetí písmeno pochází z názvu jeho rodiště a Agunnaryd byla vesnicí, poblíž níž žil.

Růst společnosti

Společnost IKEA se velmi brzy začala rozrůstat a Ingvar Kamprad na tom tvrdě a bez ustání pracoval. Rostl počet zaměstnanců, rozšiřovala se nabídka, vznikaly nové prodejny. Brzy nešlo jen o švédskou prodejnu, ale Ingvar Kamprad zakládal prodejny i v dalších státech Evropy. Pak se rozrosly i do Ameriky, Asii a Austrálie.

V počátcích přitom nešlo o výrobní a prodejní nábytkářský kolos. Hlavní sortiment tvořily drobné dekorace a předměty do domácnosti – rámečky, pera, peněženky, hodinky, šperky a tak dále. Zásadní bylo, že šlo o levné zboží, které se dobře prodávalo a lidé o něj měli zájem. Až posléze se sortiment rozrostl o nábytek – a i ten byl oproti konkurenci výrazně levnější, takže se dobře prodával.

Divoký život

Ingvar Kamprad se brzy stal velmi úspěšným švédským podnikatelem. Jeho život ale nebyl jako z katalogu IKEA. Ví se, že po jeden čas se potýkal s alkoholem a stal se z něj přímo alkoholik. Nakonec nad tímto démonem ale (údajně) zvítězil.

Stejně tak se hodně řeší jeho život během druhé světové války. Až posléze se na světlo světa dostaly dokumenty, které ukazují na spolupráci Ingvara Kamprada s nacistickým Německem. Podle všeho se v roce 1942 stal členem nacistické skupiny Pera Engdahla (který byl jeho přítelem, a to i po konci války). Následně se za to Ingvar Kamprad veřejně omluvil, a to i svým zaměstnancům, z nichž někteří byli Židé.

Přečtěte si také Materiály vhodné na teresu a pod pergolu nebo Designový nábytek z odpadu.

Fotografie